• Yaşar Demirhoş

  • 164

  • 9 Temmuz 2018

  • 0

  • 2

Solucan Gübresi Nedir


Solucan Gübresi; organik atıkların, mutfak atıklarının, hayvan dışkılarının kısacası doğadaki çürüyebilen çoğu maddenin solucanlar tarafından tüketilip sindirim sistemlerinden geçirilerek dışkılanması sonucunda elde edilen organik bir gübredir.

 

Ülkemizde solucan gübresi olarak bilinen gübrenin ingilizce karşılığına da vermicompost denir.

Aynı zamanda dünyada bilinen en yaygın ismi de yine vermicompost’tur.

 

Solucanlar geçmişten günümüze kadar toprak altında yaşamını sürdüren harika bir toprak dostu hayvandır.

 

Toprak altında hayat sürmüş bu mükemmel canlılar etkisinde kalmış olduğu patojenlere karşı çok güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmuşlardır ve bunun yanında vücutları sölom sıvısı salgılar ve sindirim sistemlerindeki sölom sıvısını solucan gübresi dediğimiz dışkıladıkları dışkıya geçirirler bunun sonucunda bu gübre tarımda kullanıldığında bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar.

Yani solucan gübresi olarak adlandırdığımız solucan dışkısı sebzelerin, meyvelerin, ağaçların kısacası doğadaki bitkilerin; verimliliğini ve kalitesini artırırken aynı zamanda hastalıklara karşı direncini ve dayanıklılığını da artırır.

 

Solucanların tükettikleri organik maddeler sindirim sistemlerinden geçerken sindirim sistemlerinde bulunan değerler tükettikleri organik maddelere karışır ve sindirim sistemlerindeki değerler gübreye geçmiş olur bu sayede bitkilerde sağlıklı aynı zamanda hızlı bir gelişim sağlanır bu mükemmel gelişimin sebebi solucanların sindirim sistemlerindeki gübreye geçen değerlerde bitkilere fayda sağlayan çok sayıda mikroorganizmalar, mantarlar, bakteriler ve doğal büyüme hormonlarının bulunmasıdır.

Toprağın ph dengesini ve biyolojik yapısını düzenleyici özelliğe sahip olan bu gübre sayesinde hastalıklara karşı dirençli, organik ve kaliteli bir tarım yapılabilmektedir

Solucan gübresi suyu tutar ve toprağın nemli kalmasını sağlar bu sayede bitkinin su ihtiyacı daha iyi karşılanmış olur.

Günümüzde çok popülerleşen bu gübre hakkında doğal olarak bilgi kirliliği de fazlalaştı kimileri 1 dönüm araziye şu bitkiyi dikersen bu kadar o bitkiyi dikersen şu miktarda gübre vermeniz gerekiyor demiş olsa da fazla gübre vermenin bir sakıncası yoktur çünkü zaten solucan gübresini kimyasal gübrelerden ayıran en büyük özellik kimyasalların toprağı öldürüp solucan gübresinin ise toprağı zenginleştirmesidir kimyasal gübreler bitkinin kökü ile temas halinde bulundurulmaz fakat solucan gübresi tam aksine bitkinin köklerine kadar uygulanmasında büyük fayda vardır mesela toprağa bir ağaç fidesi dikerken çukurunun içine 1-2 kg solucan gübresi eklemek fidenin gelişimi için büyük yarar sağlayacaktır.

Aslında solucan gübresi bir gübre olmaktan çok toprak dostu, toprağı zenginleştiren, toprağın eski canlılığını toprağa geri kazandıran harika bir maddedir toprağın hem doktoru hem de ilacıdır.

 

Çölde Tarım Yapıyorlar!

ABD ve İsrail tarımda yıllardır solucan gübresi kullanmakta ve bu sayede İsrail çölde tarım yapıyor.

Ülkemizdeki tarım topraklarındaki organik madde miktarı ortalama %1-2’dir fakat İsrail’de bu değer %80 i görmüştür.

 

Toprağınızı solucan gübresi ile bol miktarda gübreleyerek bitkinizi yetiştirin fakat %100 doğal gübreler haricinde hiçbir gübre, kimyasal kullanmayın zaten sadece solucan gübresi kullanmanız yeterli olacak bu işleme 4-5 yıl devam edin sizde göreceksiniz ki bu 3-4 yılın sonunda hiç gübre kullanmasanız bile artık toprağınız zenginleştiği için gübresiz yetiştirdiğiniz bitki bile gübre verilmiş gibi bir büyüme gösterdiğini göreceksiniz bu deneyimi küçük bir saksıda uygulayarak kazanabilirsiniz.

Bu mükemmel sonucun nedeni şudur; kimyasal gübreler, ilaçlar topraktaki ve çevredeki canlıların, hayvanların, kurtçukların, mikroorganizmaların hayatlarını tehdit ederler doğanın dengesini, toprağın yapısını bozarlar %100 doğal solucan gübresi ise içerdiği çok sayıda faydalı mikroorganizmalar, hormonlar, organik maderler vs. ile toprağa ve bitkiye hiçbir zararı olmaz faydası olur bu yüzden doğal gübrenin kimyasal gübreler gibi yakıp yıkmaması, canlıların yaşamlarını tehdit etmemesi, doğal gübrenin değerine değer katmaktadır.

Kimyasal gübre kullanımını bırakıp doğal solucan gübresine geçmek hem çiftçimiz için hem tüketiciler hem de ülkemiz için büyük bir kazanımdır.


    Üzgünüm, hiç etiket eklenmemiş.
Yaşar Demirhoş

Yazar: Yaşar Demirhoş

11 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.